Jak przyrządzić tempurę?
Tempura

Tempura - królowa wśrod japońskich dań. Ta potrawa zyskała taką popularność, że jest znana nie tylko w Japonii czy Azji, ale też w wielu innych zakątkach świata (w tym również w Polsce). 

I nic dziwnego, bo trudno przejść obok niej obojętnie. Oddziałuje bowiem na wiele zmysłów. Gdy do uszu dobiega skwierczenie smażonych produktów, nos wyłapuje zapach rozgrzanego oleju, a na talerzu pojawia się pięknie ułożona krewetka w panierce... Ślinka cieknie na samą myśl!

 

A teraz pytanie: co możemy smażyć? WSZYSTKO! :) No, prawie wszystko. Owoce morza i ryby? Tak! Warzywa? Jak najbardziej! Można wykorzystać nasze "polskie" warzywa z każdego bazarku: brokuły, fasolkę szparagową, bakłażana, paprykę, cebulę, ziemniaki, bataty. Nie muszą to być bardzo drogie lub trudne do znalezienia produkty. Oczywiście polecamy również wypróbowanie krewetek, kalmarów i ryb: dorsza, flądry, suma, soli, tilapii. Co ciekawe, możemy nawet stworzyć sushi tempurę :) Wystarczy przygotować nasze ulubione sushi (najłatwiej będzie z hosomaki lub futomaki. Polecamy zajrzeć tutaj!), a następnie obtoczyć w cieście całe rolki, usmażyć i pokroić. 

Spieszymy uspokoić, że pomimo głebokiego smażenia, tempura nie jest wcale taka niezdrowa (zwłaszcza w porównaniu z fast foodami). Dzięki temu, że jest obtoczona w cieście i trzymana krótko w oleju, to co znajduje się w środku nie nasiąka tak szybko. Tylko panierka staje się złocista i chrupiąca.

 

 

 

 

 

Jak przygotować tempurę?

Sposób nr 1 - przy użyciu panierki do tempury

Potrzebujemy:

  • 100g panierki oraz 160ml zimnej wody
  • głębokiej patelni lub woka
  • ulubionych składników (warzywa, grzyby, owoce morza, ryby)

 Składniki I JaponiaCentralna

1. Wymieszaj wodę z panierką w misce.

2. Wlej olej do patelni/woka na wysokośc około 2 cm, rozgrzej do 170-180ºC. 

3. Kawałki warzyw, owoców morza lub ryb najpierw osusz, następnie obtocz w cieście i wrzuć na gorący olej pojedynczo lub po 2-3 sztuki.

4. Smaż przez chwilę, aż do uzyskania złocistej barwy.

5. Serwuj od razu po wyjęciu, zanim ostygnie!

 

 

 

Sposób nr 2 - przy użyciu mąki

Składniki:

  • pół szklanki mąki kukurydzianej
  • pół szklanki mąki pszennej
  • zimna woda / jajko
  • warzywa, grzyby, owoce morza, ryby
  • głęboka patelnia lub wok

 

1. Zmieszaj mąkę kukurydzianą i pszenną z wodą lub z jajkiem - aż do uzyskania gęstej, płynnej konsystencji.

2. Postępuj zgodnie z krokami 2-5 powyżej :)

 

 

 

Jak i z czym możemy podawać tempurę, aby wyłapać wszystkie, nawet najmniejsze niuanse smakowe? Spieszymy z podpowiedzią!

Po pierwsze: naczynie. Najlepiej jest używać drewnianego, które utrzyma temperaturę dania. Kładziemy na nie najpierw papierowy ręcznik, by odsączyć nieco olej. Ceramiczne talerzyki, mimo że piękne, są chłodne i tempura traci ciepło. 

Po drugie: dodatki. Serwować tempurę należy z odpowiednimi składnikami. Są to: sól, starta rzodkiew daikon i sos tentsuyu. Ważne jest odpowiednie łączenie produktów. Na przykład krewetki w tempurze - z czym zjeść? Z solą! Wystarczy szczypta, która podkreśli smak delikatnego mięsa. Podczas gdy sól i rzodkiew to pojedyncze produkty i stosunkowo łatwiej je zdobyć, tak nazwa tentsuyu może być dla niektórych zagadkowa i tajemnicza. Jest to niejako dip, który można zrobić samemu w domu, używając tylko bulionu dashi, mirinu i sosu sojowego. Oto jak się do tego zabrać.

Potrzebujemy:

  • 500ml bulionu dashi (możemy przygotować bulion sami albo w nieco szybszy i łatwiejszy sposób: wymieszać wodę i dashi w proszku)
  • 2-3 łyżki mirinu
  • około 50ml sosu sojowego

Tentsuyu I JaponiaCentralna

Mieszamy powyższe składniki w rondelku do zagotowania. I to wszystko :) 

* Podobny w składzie do tentsuyu jest mentsuyu. Można pójść na skróty i po prostu kupić gotowy!

 

 

 

          

 

Po trzecie: rozmaite dania z tempurą. Oczywiście, jak wcześniej wspomniano, tempurę można jeść z niewielkimi dodatkami. Jednak na tym nie koniec! Można stworzyć takie zestawienia, które swą prostotą, a jednocześnie pełnią smaku powalają na kolana.

 

 

Tempura Donburi (w skrócie Tendon) - to nic innego jak miska ryżu, sos tentsuyu i ulubiona tempura. Przygotowanie jest bardzo proste.

1. Gotujemy ryż. 

2. Przygotowujemy tempurę.

3. W głebokiej misce umieszczamy ryż, polewamy sosem i na szczycie kładziemy tempurę.

 

         Tendon I Japonia Centralna

 

 

 

Tempura soba - to danie, w którym łączymy zupę z makaronem soba i tempurą.

Jeśli mamy już mentsuyu, wystarczy rozwodnić sos z odpowiednią ilością wody i zupę mamy gotową. Możemy też wykorzystać inne gotowe buliony tsuyu. Lub stworzyć własny :)  (patrz wyżej)

1. Mieszamy sos z wodą w stosunku 1:8 (np. 1/4 szklanki mentsuyu do 2 szklanek wody). Można również dodać toszkę mirinu do smaku.

2. Gotujemy specjalny makaron soba. Makarony te mają albo małą (około 20%) ilość mąki pszennej albo są w 100% z mąki gryczanej - tak jak makaron od Kajino. Idealne dla osób na diecie biezglutenowej! Makarony te gotujemy w nieosolonej wodzie.

3. Jeśli mamy już gotową zupę i makaron, smażymy tempurę i kładziemy potem do miseczki, by wszystko się pięknie połączyło.

 

          Tempura soba I Japonia Centralna

 

 Tych oto kilka prostych przepisów sprawi, że poczujecie się jak w prawdziwej japońskiej restauracji. 

Smacznego! :)

Wersje językowe
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 515 070 554
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl