Kewpie - majonez na miarę japońskiej doskonałości
Japoński majonez Kewpie - ulubiony majonzez Japończyków

Majonez Kewpie przez wielu jest uważany za najlepszy majonez na świecie. Dlaczego? Swoją renomę zawdzięcza niespotykanie delikatnej a zarazem gęstej konsystencji i doskonale rozpoznawalnemu logo z laleczką Kewpie. Jeśli zobaczycie majonez w składnikach jakiejkolwiek japońskiej potrawy lub przekąski, to na pewno chodzi o Kewpie!

 

               

  

 

Historia majonezu Kewpie rozpoczyna się w 1925 roku wraz z przekonaniem założyciela Kewpie Corporation Toichiro Nakashimy mówiącym, że Japończycy powinnni odżywiać się wyłącznie produktami najwyższej jakości z wysoką zawartością odżywczą.

Ciekawostka: W imię tej zasady, podczas drugiej wojny światowej zatrzymano produkcję Kewpie, ponieważ jak powiedział Toichiro Nakashima, dostępne składniki nie były wystarczająco dobrej jakości, więc lepiej nie robić majonezu wcale niż robić majonez o niższych standardach.


Majonez Nakashimy miał w sobie dwa razy więcej żółtek jaj niż wcześniej importowany zza granicy do Japonii majonez. Do dziś produkowany jest wyłącznie z żółtek jaj, nie z całych razem z białkiem jak w niektórych „zachodnich” majonezach, a na 500g majonezu Kewpie zużywane są 4 żółtka.

 

         

 

W smaku Kewpie jest intensywnie jajeczny i gęstszy niż znane nam w Polsce majonezy. Kewpie zawiera ocet jabłkowy i ryżowy w odróżnieniu od majonezów innych marek używających octu destylowanego. Dzięki temu smak Kewpie zyskuje nutę słodyczy oraz jest korzystniejszy dla zdrowia. Oprócz tego tylko w japońskiej wersji Kewpie (ponieważ fabryki Kewpie istnieją też w USA i Europie) znajduje się sekretny składnik nadający smaku umami i tą specjalną japońską wersję znajdziecie w Japonii Centralnej


Kewpie oprócz posiadania niezwykle dobrego smaku, swoją popularność zawdzięcza laleczce widocznej na logo majonezu. Charakterystyczna laleczka została stworzona przez rysowniczkę z rdzenno-Amerykańskimi korzeniami Rose O’Neill na początku XX wieku. Rysunek kupidynka zyskał ogromną popularność dzięki swojej unikalnej i uroczej aparycji, przez co zaczął być wykorzystywany również w reklamach niektórych znanych amerykańskich marek. Według Rose O’Neill pomysł na Kewpie przyszedł do niej we śnie. Poza używaniem Kewpie w krótkich komiksach w niedzielnej gazecie, O’Neill rysowała laleczkę także na grafikach popularyzujących ruch sufrażystek – aktywistek walczących o prawa wyborcze dla kobiet.

 

                             

 

Toichiro Nakashima był w USA jako stażysta ówczesnego japońskiego Departamentu Rolnictwa i Handlu kiedy postać Kewpie osiągała szczyty swojej popularności. Bardzo możliwe, że to wtedy Nakashima zadecydował, aby to właśnie laleczka Kewpie reprezentowała jego majonez swoim wizerunkiem oraz nazwą.



                         

         

 

Kewpie jest obecnie najlepiej sprzedającym się majonezem w Japonii. Poza jego oczywistymi zaletami kulinarnymi, Kewpie jest opisywany jako „kultowy faworyt”. Charakterystyczna buteleczka z czerwoną zakrętką jest designem rozpoznawanym i łączonym z Kewpiem, a opakowanie z laleczką jest określane mianem kawaii. Gadżety z laleczką, takie jak breloczki czy figurki sprzedają się jak świeże bułeczki. W jęzku japońskim istnieje nawet słowo マヨラー (mayora) określające kogoś uzależnionego od majonezu.

 

       

  

 

Marce mającej tylu fanów i lat co Kewpie, nie może zabraknąć muzeum – Mayo Terrace znajduje się w Tokio w dawnej siedzibie fabryki majonezu. Mayo Terrace przez cały rok organizuje u siebie imprezy i bardzo chętnie przyjmuje grupy zwiedzających. Must-see podczas waszej wycieczki do Tokio! Lub nawet w cieple waszego domu w wygodnym fotelu, ponieważ od października 2020 można zwiedzić muzeum także online. Pod tym linkiem możecie zobaczyć stronę muzeum, zapisać się na oprowadzanie online i zobaczyć ich salę w kształcie butelki majonezu...

 

                                 

 

Jak używać majonezu Kewpie w domu? To bardzo proste. Kewpie jest niesamowicie uniwersalnym i wszechstronnym dodatkiem do codziennych posiłków. Idealnie sprawdza się jako dodatek do różnych warzyw. Bez majonezu Kewpie Okonomiyaki i Taiyaki to nie to samo, a to nie jedyne dania wykorzystujące Kewpiego!

Majonez dodaje się nawet to japońskich pancaków, aby uzyskać tę niesamowitą puszystość. Wystarczy dodać 4 łyżki Kewpie do 300g mixu do naleśników np. takiego od Morinaga i reszty naleśnikowych składników z przepisu na opakowaniu.

 

Przepisy


Tost z tuńczykiem i awokado


Będziesz potrzebować:
- 1 dużą kromkę chleba tostowego lub 2 mniejsze
- ¼ awokado
- ½ puszki tuńczyka
- majonez Kewpie


Pokrój cienko awokado. Odsącz tuńczyka z zalewy i razem z awokado ułóż na chlebie. Piecz w piekarniku aż do lekkiego zarumienienia i na koniec udekoruj majonezem.

 

Japońska kanapka z jajkiem i majonezem


Będziesz potrzebować:
- 4 kromki chleba tostowego
- 3 jajka
- 2 łyżki mleka
- szczyptę soli
- 2 łyżki Kewpie


Rozbełtaj jajka, dodaj mleko oraz sól i dobrze wymieszaj. Podgrzej w mikrofalówce przez 2 minuty (500W). Wyciągnij i jeszcze raz delikatnie rozbełtaj, a następnie podgrzej jeszcze przez 1 minutę. Zostaw do ostygnięcia i dodaj majonez Kewpie. Gotową pastę rozsmaruj na kromkach chleba i złóż kanapki. Przetnij kanapki na pół i już!

 

Warzywne pałeczki z dipem majonezowym

                   

   


Będziesz potrzebować:
- 1 marchewka
- ½ żółtej papryki
- seler naciowy
- ½ łyżeczki przyprawy shichimi
- 2/3 łyżeczki sosu sojowego
- ½ aonori
- ¼ łyżeczki wasabi
- 6 łyżek majonezu Kewpie


Pokrój warzywa w cienkie, długie paski. W 3 oddzielnych naczynkach wymieszaj: 2 łyżki majonezu, shichimi i sos sojowy; 2 łyżki majonezu i aonori; 2 łyżki majonezu i wasabi. Dipy są gotowe. Podaj je wraz z pokrojonymi warzywami.

 

Sałatka z krewetkami i jajkiem


Będziesz potrzebować:
- ½ główki brokuła
- 3 ugotowane jajka
- 6 małych ugotowanych krewetek
- sól wg uznania
- majonez Kewpie


Pokrój brokuła w mniejsze różyczki. Wrzuć je do osolonej wody i gotuj aż zmiękną. Pokrój ugotowane jajka w kawałki wielkości kęsa. Wymieszaj brokuły z jajkiem oraz krewetkami i dodaj majonez Kewpie.

 

Źródła grafik:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kewpie_votes_for_women_postcard.jpg

https://www.kewpie.com/en/

https://www.kewpie.co.jp/products/product/mayonnaise/mayonnaise/4901577042072/

https://www.kewpie.co.jp/entertainment/mayoterrace/attraction/

 

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 515 070 554
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl